تهران ، ولیعصر
09382921918

گربه هیمالین

گربه هیمالین

گربه هیمالین با چهره عبوسی که دارد شناخته می‌شود و آن را به یک گربه دوست داشتنی و بامزه تبدیل کرده است. برخی آن را با گربه پرشین اشتباه می‌گیرند ولی تفاوت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد که این دو را از هم قابل تشخیص می‌کند.

در این مطلب همه چیز در مورد گربه نژاد هیمالین را توضیح خواهیم داد.

تاریخچه گربه نژاد هیمالین

این نژاد ترکیبی از نژادهای سیانی و پرشین است. در سال ۱۹۵۰ میلادی اولین گونه این گربه به دنیا آمد. که نژادی بسیار متشابه با نژاد پرشین و در عین حال نزدیک به سیامی است. این نژاد به دلیل شباهت به خرگوش هیمالین به این نام شناخته شده است. این گونه از گربه ها در به نام مو بلند لکه رنگی در کشور انگلیس به ثبت رسیده اند. تا دهه ۸۰ میلادی هیمالین ها در آمریکا به عنوان نژادی جدا شناخته می شدند ولی از سال ۸۴ به بعد انجمن نژادی این گربه، این نژاد را با نژاد پرشین برابر کرد و یکی دانست. در حالی که پرورش دهندگان موافق با یکی دانستن این دو نژاد نبودند. بعد از این اتفاق انجمن نژادی گربه امکان مشخص شدن اصالت گربه که از نژاد هیمالین است یا خیر را با اختصاص دادن شماره ای مشخص برای هیمالین ها، فراهم کرد.

گربه هیمالین

انواع گربه هیمالین

به طور کلی نژاد گربه های هیمالین را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

 • هیمالین سنتی یا دال فیس
 • هیمالین فلت

ویژگی‌های ظاهری گربه هیمالین

صورت این نژاد گربه کمی خشمگین و عبوس به  نظر می آیند. در حالی که ظاعر آنها اینگونه به نظر می رسد ولی بر عکس آن گربه هایی آرام هستند. نژاد هیمالین در حالی که دم و گوش کوچکی دارند، دارای ساختار اسکلت بندی درشتی هستند. این گربه معمولا سری بزرگ با حالتی گرد دارد به طوری که هماهنگی زیبایی را با درشتی چشمانش بوجود آورده است.این نژاد معمولا پنجه هایی تقریبا بزرگ و پشمالو دارند.

صورتی با ساختار گرد، با دندان های استثنایی و آرواره های قدرتمند باعث برجسته شدن گونه ها شده است، که به همین دلیل جذابیت این نژاد دو برابر شده است.

گربه های هیمالین در ابتدای تولد خود شاهد طرح و رنگ بزرگسالی آنها نخواهید بود و در طی زمان آن رنگ ها در بدنش ایجاد می شود. یکی از مواردی که این نژاد از نژاد سیامی به ارث برده است، بلوغ زودتر نسبت به نژاد پرشین است.

رنگ لکه‌های بدن نژاد هیمالین:

 • آبی
 • بنفش یاسی
 • طوسی

اگر رنگ لکه‌های گربه هیمالین خاکستری مایل به آبی باشد بیشتر با نام گربه هیمالی بلو پوینت شناخته می شود.

تفاوت نژاد پرشین و هیمالین

بسیاری از افراد به دلیل شباهت زیاد نژاد هیمالین به نژاد پرشین، وین دو را با هم اشتباه می گیرند. کوتاهی پاها، شکل دم، ساختار بدنی و… از جمله شباهت های نژاد هیمالین به پرشین است. رنگ نژاد هیمالین ها مهم ترین نکته ای است که آنها از نژاد پرشین جدا می کند. می توان تصور کرد که یک گربه پرشین به رنگ گربه سیامی است.

وزن و اندازه گربه نژاد هیمالین

معمولا وزن گربه های نر در این نژاد بیشتر از ماده ها است و به تبع وزن بیشتری هم دارند. وزن این نژاد معمولا بین ۳/۵ تا ۶ کیلو گرم است.

روش نگهداری گربه هیمالین

چون احتمال آسیب رسیدن به این نژاد در مقابل سایر حیوانات بالاست بهتر است نژاد هیمالین ها در داخل خانه نگهداری شوند و به بیرون از خانه برده نشوند و از طرفی هم نژاد هیمالین ها بسیار توجه افراد را جلب می کنند. و همچنین این نژاد به دلیل موهای بلند و نوع پوشش احتمال آلوده شدن در مقابل انگل ها و سایر عوامل بیماری زا پوستی خیلی زیاد است.

گربه هیمالین

وضعیت سلامتی هیمالین

با وجود اینکه هیمالین ها زیبایی منحصر بفرد خود را دارند، ولی شکل صورت آنها به گونه ای است که باعث ابتلا به گونه های مختلف بیماری می شود. از جمله بیماری ها و مشکلات این نژاد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مشکلات تنفسی به دلیل باریک بودن مجرای بینی
 • ریزش بیش از اندازه اشک از چشم
 • اختلالات در دندان ها به دلیل روی هم منطبق نشدن دندان ها
 • بیماری های چشم مانند چشم گیلاسی
 • بیماری های پوستی مانند: قرمزی پوست و ریزش مو
 • حساسیت های عصبی
 • عفونت های پوستی ناشی از تنبلی تخمدان، قارچ و گرمازدگی

انواع بیماری‌های گربه نژاد هیمالین

 • چشم گیلاسی
 • آتروفی پیشرونده شبکیه
 • فونت کرم حلقوی
 • سبوره
 • بیماری کلیوی پلی کیستیک
 • اختلالات تنفسی
 • ضعف پوستی

مراقبت و نظافت گربه هیمالین

گربه های هیمالین دارای موهای زیبا و بلندی هستند و به همین دلیل نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به دیگر گربه ها دارند. باید روزانه و در نهایت آرامش موهایشان شانه زده شود تا در هم گره نخورند. همچنین می بایست هر ماه یکبار به حمام برده شوند. مشکل دیگری که بلندی موی این نژاد داراست، چسبیدن خاک کثیف یا مدفوع به بدن گربه است که در صورتی که به موقع تمیز نشوند، رقبت او برای استفاده از ظرفش کاسته می شود.

ترشح زیاد اشک به دلیل شکل صورت و چشم های نژاد هیمالین ها باعث می شود که نیاز به تمزیر کردن روزانه ی چشم اایشان داشته باشند. که باید این کار را با یک پارچه تمیز و مرطوب جداگانه برای هر چشم انجام شود.

یکی از امور ضروری برای این گربه ها استفاده از محیط مناسب برای تنفس او است. در صورت آلوده بودن محیط تنفس، مجرای تنفسی گربه دچار مشکل خواهد شد. این نژاد به دلیل اینکه مجرا تنفسی باریکی دارند،دچار اختلال تنفسی در محیط های پر گرد و خاک و آلوده می شوند. برای راحتی و مبرا بودن از این مشکل باید از تهویه مناسبی استفاده شود.

یکی از مهم ترین موارد مورد توجه، مسواک زدن روزانه گربه است. باید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های دهان و دندان حتما برای گربه مسواک زده شود.

قیمت گربه هیمالین

برای تهیه و خرید این گربه دقت لازم را داشته باشید. شما می‌توانید از سایت‌ها و یا افراد مطمئن این حیوان خانگی را تهیه کنید و از آن نگهداری کنید. همچنین می‌توانید با ما تماس بگیرید تا به صورت کامل شما را راهنمایی کنیم. همچنین در فروشگاه یاس پت کلیه لوازم مربوط به این نژاد از گربه موجود می‌باشد.

جمع بندی

برای تهیه و نگهداری از این نژاد کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید