تهران ، ولیعصر
09382921918

همستر | معرفی انواع نژاد همستر

همستر | معرفی انواع نژاد همستر

همستر می‌تواند یک حیوان خانگی کوچک برای شما باشد و از وجود او لذت ببرید در صورتی که اطلاعات کافی داشته باشید. بدانید چگونه از او نگهداری کنید، برای تربیت او چه اقداماتی انجام دهید. تغذیه و جای مناسب برایی نگهداری او چیست.

قبل از انتخاب و خرید همستر انواع آن را بشناسید بعد تصمیم بگیرید. در این محتوا همه چیز در مورد همستر را توضیح می‌دهیم.

همستر چیست

او یک حیوان کوچک، بامزه و جذاب است. Hamster یک نوع موش در رنگ‌های مختلف مشکی، کرم، سفید و طلایی است. یک جونده محسوب می‌شود که معمولا همه چیز می‌خورد.

حس بینایی ضعیفی دارند. اما از حس بویایی و حس شنوایی فوق العاده‌ای برخوردار هستند. بیشترین فعالیت آن‌ها در شب انجام می‌شود.

حیواناتی محبوب برای کودکان و بزرگسالان هستند. نژادهای مختلفی دارند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

همستر

انواع همستر

این موجود در انواع زیادی وجود دارد. اما ما در این قسمت رایج‌ترین نژاد همستر را معرفی می‌کنیم.

همستر سوری

معمولا همین نژاد را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنند. چون رنگ طلایی روشنی دارد به آن همستر طلایی هم می‌گویند. هر چند که از نظر رنگ قابل تغییر هستند. اگر همستر خرسی عروسکی شنیدید منظور همین نوع است.

معمولا نوع کمیاب و بسیار محبوبی است. اندازه آن نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک است. حدود 12 تا 16 سانتی متر قد دارد. یک نوع زیبا و اجتماعی محسوب می‌شود.

این نوع 2 تا 4 سال عمر می‌کند. پاهای آن بدون مو است، 4 پنجه جلو و 5 پنجه عقب دارد. این نوع همسترها علاقه‌ای به زندگی گروهی ندارند چون با یکدیگر دعوا می‌کنند و به هم آسیب می‌رسانند. آن‌ها دوست دارند در قفس باشند.

معمولا همسترهای نر با موهای بلند و زیبای خود از نوع ماده زیباتر است. آن‌ها شب‌ها بیدار هستند. اگر در طبیعت باشند شب‌ها را به دنبال غذا می‌روند. رنگ اصلی مربوط به این نوع نژاد طلایی، مشکی و قهوه‌ای است.

همستر چینی

این نوع بدنی بلند و باریک دارد. قد آن 10 تا 12 سانتی متر است. ظاهر آن بیشتر شبیه موش است و دم بلندی دارد که برای حفظ تعادل خود از آن استفاده می‌کند. رنگ آن معمولا قهوه‌ای است. طول ستون فقرات او با قهوه‌ای تیره‌تری پوشانده شده است.

از ویژگی‌های رفتاری آن‌ها می‌توان به ترسو بودن اشاره کرد. خیلی تند و تیز حرکت می‌کنند و نگه داشتن آن‌ها کار سختی است به همین دلیل به عنوان یک حیوان خانگی کمتر نگهداری می‌شوند. بهتر است آن‌ها را در فضاهای بزرگتر نگهداری کنید. به وسایل بازی هم علاقه زیادی دارند.

این نوع نیز شب‌ها بیدار است و به دنبال جمع آوری خوراکی و… می‌رود.

همستر کوتوله سفید زمستانی روسی

به این نوع همستر سیبری نیز می‌گویند. این‌ها از قزاقستان و جنوب غرب سیبری آمدند. طول آن‌ها حدود 8 تا 10 سانتی متر است. ستون فقرات آن انحنایی به سمت پشت دارد که او را به صورت یک گلوله نشان می‌دهد.

رنگ این نوع معمولا خاکستری روشن یا خاکستری تیره است. در فصل زمستان کاملا سفید می‌شود. او همیشه در مکان‌های پوشیده از برف زندگی می‌کند به همین دلیل برای اینکه آسیب نبیند در زمستان به رنگ سفید رنگ برف درمی‌آید.

آن‌ها معمولا به صورت گروهی زندگی می‌کنند. اجتماعی و آرام هستند. طول عمرشان نیز 1/5 الی 2 سال است.

همستر کوتوله روسی کمپبل

این نوع در مغولستان، شمال شرقی چین، آسیای مرکزی و کوه‌های آلتایی زندگی می‌کنند. طول آن بین 8 تا 11 سانتی متر است. قهوه‌ای رنگ هستند و روی ستون فقراتشان خرمایی است. بدنی چاق و گرد دارند. پاهاش پشمالو است. این نوع بسیار یافت می‌شود و در فروشگاه‌ها وجود دارد.

آن‌ها می‌توانند به صورت گروهی زندگی کنند. بسیار اجتماعی هستند. به همین دلایل حیوان خانگی خوبی محسوب می‌شوند.

با توجه به رژیم غذایی و نوع نگهداری می‌توانند بین 1 تا 2/5 سال عمر کنند.

روبرووفسکی

طول آن‌ها 4 تا 9 سانتی متر است و کوچک‌ترین نوع محسوب می‌شوند. به همان اندازه که کوچک‌تر هستند فعال‌تر و پرانرژی‌تر هستند. از این نوع می‌توان به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری کرد. برای اون قفسی تهیه کنید و او را با وسایل بازی تنها بگذارید، ببینید چگونه با آن‌ها سرگرم می‌شود.

بدن آن‌ها به رنگ طلایی و قسمت شکم سفید است. طول عمر آن‌ها بین 3 تا 4 سال است. زادگاهشان مغولستان و شمال چین می‌باشد.

دو رگه

این نوع از پیوند کوتوله روسی کمپبل و  کوتوله سفید زمستانی روسی به وجود می‌آید و بسیار مناسب برای نگهداری در منزل است.

تغذیه همستر

این حیوانات اگر در طبیعت باشند از غلات، میوه‌ها، حشرات و دانه‌ها و گیاهان تغذیه می‌کنند. ولی اگر اهلی باشند و در خانه نگهداری شوند غلات، دانه‌ها و سبزیجات و میوه به صورت خرد شده می‌خورند.

آن‌ها مواد غذایی خود را با کندن تونل در زیرزمین نگهداری می‌کنند و همانجا هم می‌خوابند.

محل نگهداری همستر

برای نگهداری از این موجود می‌توان از قفس‌های آکواریوم مانند نیز استفاده کرد و وسایل بازی او را درون آن قرار داد. وسایل بازی او شامل موارد زیر است:

  • چرخ و فلک
  • تونل و لوله
  • نردبان و طناب
  • خانه‌های پلاستیکی
  • و…

همستر

نگهداری و تربیت همستر

اهلی کردن این موجود کار سختی نیست. کافیست اطلاعات لازم را کسب کنید. رام کردن آن‌ها در سنین کمتر راحت‌تر انجام می‌شود. آن‌ها شب‌ها در حال فعالیت هستند و زمان بیشتری از روز را می‌خوابند. سعی کنید آن‌ها را بیدار نکنید. با یک خوراکی مورد علاقه‌شان آن‌ها را ترغیب کنید بیدار شوند و به سمت شما بیایند. کم کم با این روند به شما اجازه می‌دهد او را نوازش کنید. همچنین از همان سنین پایین به او گاز نگرفتن را یاد دهید.

آن‌ها معمولا تهاجمی نیستند. اگر بترسند ممکن است گاز بگیرند. اگر سگ تریر در منزل دارید نمی‌توانید از یک همستر مراقب کنید. چون این نوع سگ میانه خوبی با این موجود ندارد.

جمع بندی

مراقبت از همستر خانگی در منزل لذت خاصی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این موجود بامزه و دوست داشتنی و همچنین قیمت آن با ما تماس بگیرید.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید