تهران ، ولیعصر
09382921918

خرچنگ

خرچنگ

خرچنگ ها موجوداتی سخت پوست هستند که برای نگهداری و پرورش صحیح آن‌ها باید اطلاعات کافی داشت. این محتوا هر آنچه که در مورد این موجود و خرید خرچنگ باید بدانید در اختیار شما قرار می‌دهد.

معرفی کامل خرچنگ

خرچنگ ها جانوارانی در زیر شاخه سخت پوستان هستند. آنها سخت پوستانی دارای ده پا هستند که معمولا دمشان بسیار کوتاه و در سینه پنهان است. به همین دلیل در دسته بندی های آرایه شناختی، این موجودات  فروراسته ای به نام کوتاه دمان تشکیل می دهند. تخصص یافته ترین و بزرگترین فروراسته سخت پوستان را کوتاه دمان تشکیل می دهند.

این موجودات روی بدنشان از پوسته ای ضخیم و سخت پوشیده شده است. آنها دارای یک جفت چنگال نیز هستند.

در تمام اقیانوس های جهان می توان این موجود را یافت. ولی بعضی از آنها هم در خشکی بخصوص مناطق گرمسیری و هم در آب های شیرین زندگی می کنند. آن ها دارای اندازه های متفاوتی هستند، نمونه هایی که تنها چند میلی متر است (خرچنگ نخودی) تا آن هایی که فقط طول پاهایش بیش از ۴ متر است(خرچنگ عنکبوتی ژاپنی).

خرچنگبعد از جانوران مانند خرچنگ نعل اسبی، شاه خرچنگ و خرچنگ گوشه گیر به دلیل شباهت ظاهرشان خرچنگ نامیده می شوند، در حالی که خرچنگ نیستند.

حدود ۸۵۰ گونه از این جاندار در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارد که در مناطق نیمه خشک، خشکی ها و آب های شیرین زندگی می کنند.

انواع خرچنگ

  • نقاب دار
  • آبی
  • خال دار
  • ناخنی
  • پیکانی
  • مدور

زندگی خرچنگ ها

بیشترین اطلاعات بدست آمده از آن ها از مطالعات روی نمونه هایی مانند شاه قرمز (نوعی که به طور معمول خورده می شود) که از گونه هایی که در آب های کم عمق زندگی می کنند. ولی با نزدیک شدن به اعماق دریاها، با نمونه های عجیب تری رو به رو می شویم. بیشتر خرچنگ ها برای سازگاری زندگی در آب های عمیق توانایی های خاصی کسب کرده اند.

طبیعت خرچنگ ها به گونه است که در فصل زمستان و در سرما برای ادامه زندگی خود به کف دریا ها و یا زیر شن و ماسه ها می روند. به همین دلیل، به طبع در فصل بهار و تابستان که هوا رو به گرما می رود، از شن ها بیرون آمده و به خارج از آب می آیند. آن ها برای جذب برخی ویتامین ها خود را زیر آفتاب قرار می دهند، یعنی به نحوی حمام آفتاب می کنند. بعضی وقت ها برای جبران ویتامین های مورد نیاز، این کار تا چند روز به طول می انجامد، چون در زمان هایی مجبورند به دلیل سرما 3-4 ماه در زیر شن ها بمانند.

مکان زندگی خرچنگ ها

با توجه به نیازشان به مناطقی با عمق خاصی محدود می شوند و نمیتوانند در آب های عمیق زندگی کنند. آزادسازی لارو شناور که توسط جریان آب از طریق دریا منتقل می شود، تنها راه رسیدن آنها به سایر مناطق دریایی است. برای مثال ممکن است خرچنگ عنکبوت پنجه ای بزرگ، بتواند تا آخر اقیانوس پایین بیایند. در واقع به احتمتل زیاد از هاوایی تا آلاسکا از طریق سطح دریا راه می رود.  ممکن است در اعماق اقیاتوس به دلیل کمبود غذا از لاشه ی حیوانات مرده ای مانند ماهی های بزرگ، نهنگ ها و شیرهای دریایی که که از آب های سطحی می آیند، تغذیه کنند

این موجودات می توانند مدت طولانی را بدون غذا سپری کنند ولی زمانی که منبع تغذیه ای پیدا کردند می توانند تا زمانی که به پایان برسد برای مدت طولانی از آن استفاده کنند، سپس به جستجوی غذا می روند.

خرچنگخصوصیات خرچنگ ها

خرچنگ ها می توانند هم در محیط آب و هم خشکی به راحتی تنفس کنند. آنها از آب شش های خود مانند ماهی ها برای جذب اکسیژن از آب استفاده می کنند. برای تنفس در خارج از آب، دارای بشقاب هایی به نام صفحات مفصلی هستند که می توانند با بستن کامل آبشش ها، رطوبت درون آنها را حفظ کنند. گفته می شود که آن ها برای ادامه جریان اکسیژن به سمت آبشش ها، حباب هایی تولید می کنند که این جریان را هدایت می کنند. آنها هوا را که از روی آبشش ها عبور و اکسیژن آنها را تامین می کند، به درون خود می کشند.

مدت زمان تنفس آن ها بسته به نوع آتها متفاوت است. بعضی از خرچنگ ها بدون آب به خوبی نفس می کشند، مانند خرچنگ نارگیل، زمینی و خاکی، در حالی که باز هم نیاز به مرطوب نگه داشتن آبشش های خود دارند. این نوع از آنها تا زمانی می توانند خارج از آب زندگی کنند که آبشش هایشان مرطوب بماند. ولی در صورتی که خرچنگ های خاکی کانلا در آب قرار بگیرند میمیرند.

گونه ای از خرچنگ ها به نام سبز اروپا، گونه ای است که توانسته است برای مدت طولانی (حداقل یک هفته) در خارج از آب زنده بماند. این گونه از این موجودات به بسیاری از مناطق ایالات متحده حمله کرده و با گونه های بومی آنجا بر سر مواد غذایی و محل زندگی به رقابت می پردازند، به همین دلیل است که به نظر می رسد نمیتوان این گونه ها را از بین برد.

مطالبی در مورد حیوانات اهلی دیگر :

اسب نژاد مصری

لاک پشت

جمع بندی

برای خرید خرچنگ و دریافت اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید